"ניצחון!" – אוונג'ד סבנפולד בלייב פארק סיקור הופעה

(סקירה ע"י מתן Shouter יניב)
(צולם ע"י אריאל עפרון ואורית פניני)

"סבנפולד, סבנפולד, סבנפולד" וזה נמשך עוד ועוד. זה היה רוב המילים ששמעתי אתמול.
עבודה מרשימה של עשור הגיעה אל שיאה. אחרי עשרות אם לא מאות מפגשי מעריצים שמלאו את הסנטר 4 הופעות מחווה מלאות שכבר נהפכו מאוסות (למרות שנזכור לנצח את הביצוע של עידו אוזן לNightmare ואת הביצוע של לירון רפאלי לA little piece) אבל הכול השתלם ברגע בו חברות ההפקה הזיזו את השומנים של הדת'באטס לארץ.

בהודי נאבק בפקקים חסרי קצה, נהגי מוניות חסרי פטיל. כן אני מוכרח לציין שראשון לציון מכילה קהל נהדר אבל אם ברצונם להפוך את הלייב פארק לגבעת המופעים- מישהו חייב ללמוד מהאירוע ולעשות סדר וניקיון בכל עניין ההסעות, ביטחון והתארגנות כללית להופעה.

יחד עם זאת, אני עומד ומסיר את הכובע בפני חברות ההפקה של שוקי וויס, Bluestone group וכמובן Live nation (שאין מאושר ממני על הגעתם ארצה). הייתי בהרבה הופעות בארץ ובהרבה הופעות מחוץ לארץ. מעולם לא חזיתי בהפקה ישראלית מסודרת, מאורגנת עם טעם מתוק של חול כפי שהיה בהופעה זו. מזמן עלייה מדויק של כל להקה וסידור הקהל בכניסתו ללייב פארק עד לבמה מרשימה, עיצוב פרסומות רוק'נרול לפני ההופעה(היה את זה פעם בארץ?!) ופלייליסט שירים מדהים שהחזיר את הקהל 10 שנים אחורה אל ימי סיסטם ולינקין פארק.

Walkways

 

התמונה של ‏‎Ariel Efron - Photography‎‏.

צולם ע"י אריאל עפרון

גם אחרי מאות חזרות, עשרות הופעות, טור בינלאומי והופעת וואקן אחת, דבר לא הכין את רן ירושלמי וחבריו להופעה הזו. אני לא חושב שראיתי להקה מתרגשת כל כך בזמן עלייתה לבמה מאז להקת המחול הבית ספרית.
אך בעוד שהקהל זועק את שמה של הלהקה המרכזית בקוצר רוח, אנחנו לא עוברים את Towards the Light ושמה של הלהקה התל אביבית נופף לו ברוח.

ההתאהבות המהירה בלהקה ולדעתי גם סוד ההצלחה שלה היא העובדה שהם עושים משהו שתמיד מרגיש ונראה כמו Walkways. כמו שאי אפשר לתייג את אוונג'ד סבנפולד כלהקה אחרת או שאי אפשר לתייג את פנטרה כלהקה אחרת, Walkways הם תופעה אחת מרעננת ומקורית בנוף המטאל הישראלי.
זה כנראה הדבר שמשך את קהל הדת'באטס ההדוק לזעוק ביחד עם ירושלמי 'This is breaking me down'.

חיסרון אחד שבלט בהופעה היא שהלהקה ניגשה בעיקר לקהל שאיננו מכיר אותה. רוב מה שקיבלנו הינה מנת טעימה לחומרים מותאמים לקהל של סבנפולד ומעט מאוד מהשירים המוכרים. זה הרגיש מעט כמו התעלמות מהקהל הישן שרוצה לשיר ביחד עם הקהל את הלהיטים שנשארו בבית.
אני בהחלט חושב שתופעת Walkways עמדה במשימה, השיגה לעצמה קהל חדש ותרמו גאווה אחת עצומה לרוח המטאל הישראלי.

Betzefer

להקת Betzefer הייתה ללא ספק ההרכב המפלצתי והמהפכני ביותר שנוסד בארץ מאז Orphaned Land. תחת הדיסקוגרפיה שלהם הם מכילים שני אלבומי מופת כשהאחד נחשב לאבן בינה שגידלה דור שלם של הופעות בבארבי ותורים במטאלשופ.
אך לצערי, אני גם זוכר את הרגע שבו נעלמה בצפר, זה היה בדיוק הרגע ששמעתי את האלבום 'The Devil Went Down To The Holy Land'. זה היה גם הרגע בו איבדה להקת המטאל המהפכנית את הרוח והאהבה ליצירת מוזיקה ונהפכה לפארודיה לא מוצלחת של עצמה.

התמונה של ‏‎Ariel Efron - Photography‎‏.

צולם ע"י אריאל עפרון

שלוש שנים אחרי, איבדה בצפר את החלוץ שלה- אביטל תמיר, אחד הסולנים הכוחניים ביותר בארץ. סירבתי במשך זמן רב לשמוע את הביצועים של אהרון רגוזה בתור הסולן החדש בדיוק כפי שהייתי מסרב לשמוע את נירוונה ללא קורט קוביין. אך כאשר חייבים לתפוס מקום טוב, חייבים. אני מוכרח להודות שלמרות שהייתי בטוח שאני יודע בדיוק כמה נוראי זה יכול להיות ולמרות שהיה למופע הזה את כל הסיבות להיכשל, אין ספק שהמופע הצליח להיכשל ברמות שאף פעם לא תיארתי לעצמי.

 

קריאות בוז, אנשים עם אטמי אוזניים ואדם אחד לידי שהסתכל כל רגע על השעון. אין ספק שזו ההופעה המביכה ביותר של בצפר בארץ מאז הקמתה.
לפני 8 שנים אתם לעולם לא הייתם שומעים טעות בהופעה של בצפר והנה אנחנו מוצאים את עצמנו עם להקה שמנגנת במקצב הלא נכון, פספוסים במילים וגראולינג שאיננו בפיץ'. להקה שהייתה ידועה בהופעות מהודקות ואנרגטיות נהפכה ללהקת קאברים לא מוצלחת של עצמה.
בצפר איבדו את האהבה והרוח לחלוטין, ההופעה הזו הביכה את השם שהלהקה עבדה עליו כל כך קשה ואני בספק אם ההרכב ימשיך להתקיים בשנה הבאה.

Avenged Sevenfold

התמונה של ‏Avenged Sevenfold Israel - אוונג׳ד סבנפולד ישראל‏.

צולם ע"י אורית פניני

הבמה מחשיכה. הקהל כולו צווח. סרטון קצר לוקח אותנו מעבר לכוכבים בתמונה שנראית כמו עטיפת אלבומם האחרון של הלהקה ומנחית אותנו בכדור הארץ. סיניסטר גייטס עולה ראשון. כאוס מוחלט משתרר עוד לפני שהגיטריסט מנגן את התו הראשון. כשמאט, זאקי וכל הג'מה כבר מנגנים, כל שאנו שומעים זה את המילה שאתה נפתחה הכתבה.
"שלום", מוסר זאקי בעברית בעוד ששדאוס מתפרץ על לשונה של הבמה ומתחיל את הבית הראשון של שיר הנושא מהאלבום The Stage.

כל בן אדם שמלפני ומצדדיי מקפץ כמו קנגורו. שדאוס לא מתאפק ונותן לקהל לשיר את שני הפזמונים במלואם (דבר שלא מקובל בהופעות שלא כוללות פלייבק). הלהקה מנגנת כמו מכונת מלחמה משומנת ומוכנה. חמישה אנשים שמתואמים אחד עם השני כגוף אחד.
"איך אנחנו מרגישים הלילה, תל אביב?", טועה שדאוס בעיר. "בואו נרים את הידיים לשמיים ככה".
הקהל עושה כדבר המנהיג ושר את השיר כאילו מדובר בקלאסיקה ותיקה ולא בשיר שיצא לפני פחות משנתיים.

כשמגיע Afterlife, אחד השירים האהובים של הלהקה, מאט שדאוס פשוט לא נשמע כלל. קולם של 15 אלף איש מתגבר על כל מילה של הסולן שמודה לבסוף כי איננו מצליח לשמוע את עצמו אבל "אני לא שם זין על זה".
האהבה ללהקה פשוט מורגשת באוויר, במיוחד בHail To The King בו קיבל שדאוס חזייה ורודה במתנה.
"תודה רבה, אני אלבש את זה אחר כך", אומר ומניח את החזייה על מותניו של גייטס.

התמונה של ‏Avenged Sevenfold Israel - אוונג׳ד סבנפולד ישראל‏.

צולם ע"י אורית פניני

עוד אחמיא לסבנפולד על הופעה מאוד מעורבת מבחינת הרן של השירים. אני כן חושב שWalkways ולהקות רבות צריכות ללמוד כיצד ניתן לספק גם את הקהל חדש, גם את הקהל ישן וגם להכיר לו שירים חדשים מתוך אלבום חדש.
בעוד שמגהדת' מעדיפים לתת רן שרבעו מהאלבום החדש, סבנפולד יודעים שאנשים הגיעו בעיקר בזכות שירים קלאסיים שלהם.

הקהל נהנה מWelcome to The Family וביצוע מדהים להמנון Buried Alive מאלבומם המצליח ביותר- Nightmare. מתוך City of Evil את Bat Country הנהדר והבלדה הפטריוטית M.I.A שזכתה לתשואות מצד הקהל. שיר הנושא מHail To The King שהוקדש לקהל וShephard Of Fire שבוצע לראשונה ללא אפקטים של אש. חוץ מהאלבום הראשון שהלהקה מתעלמת ממנו במה שנהפך להרגל, הלהקה הסתפקה בשני שירים בלבד מכל אלבום בצורה שווה מלבד Nightmare (כיוון שזהו האלבום המצליח ביותר של הלהקה). האלבום החדש? גם כן שני שירים, בלי יוצא מן הכלל.

התמונה של ‏Avenged Sevenfold Israel - אוונג׳ד סבנפולד ישראל‏.

צולם ע"י אורית פניני

הפתעה נוספת בערב הייתה הבחירה האמיצה לבצע את אחד השירים הפחות מוכרים של הלהקה-Eternal Rest, מתוך תקופת המטאלקור המוקדמת של סבנפולד. גייטס נראה מופתע לראות כי הקהל הישראלי הכיר ושר עם שדאוס את כל המילים בע"פ. אך השיר המלהיב ביותר שבוצע בערב היה שיר האהבה, הרצח ואהבה לרצח- A Little Piece Of Heaven.
ההופעה נסגרת בעקבות הפוגו של Unholy Confession.

 

הייתי כבר בהופעה אחת של אוונג'ד סבנפולד. זו הייתה הופעת מפתח נדירה בפסטיבל דאונלואד. הפעם הראשונה בה סבנפולד הובילו על גבם פסטיבל גדול כשההתרגשות במיטבה והבמה מפלצתית. אך גם הזיקוקים הצבעוניים שבוצעו בUnholy Confession אינם שווי ערך בפני האנרגיה המשפחתית ששוחררה בערב הזה.

יצאתי מהלייב פארק כאשר אני לא מצליח למחוק את החיוך מהפנים ואני מאמין ש13,999 אנשים אחרים מרגישים כמוני. ניצחון זו המילה היחידה שעברה במוחי. אך מעבר לכל, יצאתי מהערב הזה מלא תקווה. תקווה כי יש קהל עצום בארץ, תקווה כי להקת רוק כבד צעירה הביאה פי כמה יותר אנשים מרינגו סטאר ותקווה כי כן ניתן להפוך את ישראל ליעד פוטנציאלי עבור מגוון רחב יותר של להקות עכשוויות.
בעוד שאין בפי תלונות על הופעות כמו גאנז אנד רוזס או אוזי אוסבורן, כן עלתה בפי השאלה- האם זהו? האם אנחנו כבר לא יכולים להביא להקות שנמצאות בזה עתה בשיאם ואפילו להקים פסטיבל רוק מכובד בארץ?

 

סבנפולד יצאו רוקסטארים וקיבלו יעד נוסף שנכבש על ידם. ההופעה עצמה הינה ההופעה הבינלאומית הטובה ביותר שבוצעה בארץ בשנים האחרונות. גם אחרי שלל הופעות המחווה, המפגשים, הסרטונים וכל הניסיונות להביא אותם במשך 10 שנים, נראה שאף אחד לא ציפה מהערב הזה להצלחה כזו. בעוד שאינני מאמין שזה קרה סוף סוף, אין לי מילים בכדי לסכם ערב שכזה. ניצחון זו המילה היחידה שיש בראשי.

 

התמונה של ‏Avenged Sevenfold Israel - אוונג׳ד סבנפולד ישראל‏.

צולם ע"י אורית פניני

קישורים:

הדף של אורית פניני בפייסבוק-
https://www.facebook.com/oritpniniphotos/

הדף של אריאל עפרון בפייסבוק-
https://www.facebook.com/ArielEfronPhoto/

 

קטגוריות: הופעות | תגים: , , , , , , , , | השארת תגובה

ניווט ברשומות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Adventure Journal של Contexture International

%d בלוגרים אהבו את זה: