"באנו לכאן בשביל לשבור" – ריאיון עם סינטקס

Openingהם היו בט'ראש, הם חיו את הגרוב, זינקו להארדקור ועכשיו הם חיים את ירושלים(?). כן, מדובר באחת הלהקות הפעילות ביותר על הבמות בישראל בשנתיים האחרונות ושמם הוא סינטקס. עברה כבר מעל לחצי שנה מאז ששמעתי בפעם הראשונה את אלבום הבכורה, אלבום שגרם לי להכריז עליהם כלהקה מהשורה הראשונה בסצנה הישראלית. בעוד שחלק נכבד מהלהקות המפורסמות סוללות את דרכם אחרי תחרויות והופעות בינלאומיות, סינטקס סללו את דרכם בזיעה, בהופעה של כ60% מערבי המטאל המקומיים. בלי פרוטקציות ובלי שום עזרה ממפיקים גדולים, סינטקס בכל זאת ריתקו את לב הקהל, כולל את כתב זה, בעזרת הופעות מרשימות ושירים מקוריים שמאיימים להפוך ללהיטים אחרי יציאת האלבום.
אז לכבוד מופע ההשקה המצופה ביום שבת, הזמנתי את למי,יחי,רועי,מישה ,ניר, או בקיצור- להקת סינטקס, לריאיון על האלבום החדש, מופע ההשקה והפתעות שבו, חטאים, הקהל הישראלי, טור חדש וגם מעט על האלבום הבא ששירים ממנו יעשו את הבכורה שלהם בשבת הקרוב..

(מרואיינים: יחי זקן, למי קלר, רועי אילוץ, ניר ברוך, מישה קחצ'קן)
(מראיין: מתן Shouter יניב)

שלום לחברי סינטקס,
קודם כל אני חייב לדעת מה משמעות השם סינטקס?

רועי: סינטקס זה Sin  ו-Tax זו פרפרזה על זה שאנחנו מדברים ומדברים על שכר ועונש, על הרבה אלכוהול ועל הרבה בלאגן. אז בעצם יש פה פרפרזה על נושא של שכר ועונש שחוזר הרבה באלבום שלנו, בעיקר העונש. זה גם מאוד מגניב שמס הטקס על אלכוהול, אם תפתח את המילון תראה, הוא נקרא סינטקס.
יחי: המס שאתה משלם על החטאים שלך זה לפגוש אותנו בסמטה חשוכה כנראה. לפחות את למי הגיטריסט שלנו. איש מפחיד
.

בעצם בעוד כמה ימים אתם משיקים אלבום, סוף סוף.
אילו הפתעות מצפות לנו במופע השקה?

יחי: הרבה הפתעות, אבל אם אספר זו כבר לא תהיה הפתעה.
בגדול אנחנו הולכים לנגן כשעה ורבע, מנגנים את כל האלבום, לפחות 5 שירים חדשים, עוד 2 קאברים, ונארח חברים טובים כמו יובל מלהבות, יוחאי דוידוף הזמיר הירושלמי ומוטי מספון אוף איבל שישירו איתנו. חוץ מזה יתארח גם אוראל מלול ממכניגוד על גיטרה באחד השירים. ועוד הפתעות שחבל לפרט כי זה סתם ספויילר
.
ניר:ביום שבת הזה, ב30 לחודש במועדון הגגרין.
למי: יש לנו את מכניגוד וסינרי שמופיעים איתנו, אורחים כמו שיחי ציין. זה באמת משהו מיוחד שממש השקענו בו, הבאנו תאורן מיוחד וסאונד מיוחד.

"מפחיד את הבנות בקהל" - יחי זקן

"מפחיד את הבנות בקהל" – יחי זקן

איך בעצם האורחים כרגע משפיעים על הביצועים החדשים לשירים?

למי: עשינו כמה חזרות וכל אחד לקח את זה לכיוון שלו. מוטי, לדוגמא, כשהוא שר זה לא נשמע כמו יחי, יש לו גרוב וגוון קול שונה וזה הופך את זה למשהו שונה מבחינתנו. יוחאי דוידוף עשה את זה לגמרי האבי מטאל משהו איירון מיידן שבחזרות זה העיף אותנו לגמרי, האמת שכולם העיפו אותנו. זה לעבוד עם חברים שלך זה תהליך מאוד מעניין כזה. אנחנו מכירים מספיק זמן בשביל שכל שיר ייצא פגז.
יחי:
עם יובל ואוראל עוד לא ניגנו. יוחאי נותן נופך יותר מלודי לשיר שנעשה איתו (לא מגלה איזה…), ומוטי ספון שר איתנו שיר יחסית חדש בשם PENSWORD ומפחיד את הבנות בקהל.

טוב אז עם חברה שלי אני לא מגיע להופעה.
האלבום ,עם כמה שהוא עכשיו מוכן, השירים וההקלטות התגלגלו כבר כמעט שנתיים. השאלה שלי היא למה זה לקח כל כך הרבה זמן?

יחי: תכלס? כי זרקנו את המיקס והמסטרינג הראשוניים לפח והתחלנו את התהליך שוב בחו"ל. כנראה יש כמה פרפקציוניסטים בלהקה הזאת והיה חשוב להם שהתוצר הסופי ישמע בדיוק כפי שהם רוצים. לי אישית אין תלונות, יצא מדהים תכלס. אח"כ נותרה רק העטיפה אבל האומן שעסק בזה גוייס בזמנו למלחמה המטופשת. אח"כ היה מונדיאל אז נעלם לי חודש מהחיים ואז הדיסק שוחרר. תכלס אנחנו מוכרים אותו בהופעות כבר חודשיים אבל בגלל ריבוי אירועים ההשקה הרשמית והחגיגית תערך רק עכשיו.
אורי: אתה חוזר לזקנים של הלהקה אבל בעצם הסיפור עם ההקלטות התגלגל בגלל שהלהקה עברה כמה שינויי פרסונלים וגם חלק מההקלטות היה תהליך למידה מבחינתנו. הוא הוקלט פעם אחת ואז החלטנו שמגיע לשירים עוד יותר השקעה. רצינו לא להתפשר, אז האלבום עבר מיקסים בארץ ובחול. אחר כך נכנסו גם המתופף שלנו עזב לחול ונכנס מתופף חדש. נכנס גם יחי שרצה לכתוב את המילים שלו ואת הלחן שלו לשירים חדשים אז זה יצר עיכוב.
למי: עיכוב לטובה.
אורי: כן בהחלט זה היה עיכוב לטובה. האלבום גם התחיל בתקציב הרבה יותר קטן, אבל הבנו שאנחנו רוצים שזה יהיה הרבה יותר טוב.

""האלבום הכי טוב שרציתי להוציא מאז שהייתי בן 16" - למי קלר

""האלבום הכי טוב שרציתי להוציא מאז שהייתי בן 16" – למי קלר

מה דעתכם על האלבום החדש?

למי: זה פשוט האלבום הכי טוב שרציתי להוציא מאז שהייתי בן 16 ולא הצלחתי להוציא עד שפגשתי את רועי והתחלנו לעבוד ביחד, אז זה פשוט אלבום קיצוני לפנים כמו שצריך להיות.
רועי: אני מבסוט מהאלבום. מבחינת, אני חושב שהצלחנו להגיע ליעדים שהצבנו לעצמנו, אלבום ברמה מכובדת. מבחינת מוזיקה, אני חושב שהצבנו לעצמנו מדרגה מבחינת ריפים וסולואים וגרוב וכו'. אני יכול להגיד שכשאני שומע את האלבום אני מאוד גאה בתוצאה.
יחי: אני לא אובייקטיבי. זה בטוח הדבר הכי מדהים שאני אישית השתתפתי בו, אבל שאחרים ישפטו. אני בכלל מתעסק בדיסק הבא, להסתכל אחורה זה משעמם
.
ניר: תראה אני לעומתם נכנסתי כמתופף אחרי רום גוב.

שזה נעליים שאני לא מקנא בך (חח צוחק).

ניר: (חח צוחק) כן זה נעליים ממש ממש גדולות. זה מאוד היה קשה לבנות את הגרובים האלה ולהביא את הפן האישי שלי אחריו. אבל בכל זאת אחרי הרבה עבודה בחזרות יצא לנו מין אופי חדש כזה, משהו גרובי ללהקה. אתה טיפה מעט את הקצב אבל מכניס בזה נשמה הרבה יותר כבדה כי העבודה היא שונה כבר. זה גם עשה את ההופעות לביצועים שברמה יותר טובה מאשר האלבום. אתה שומע ממש את כל הכוח שיש לנו.  

""את כל הכוח שיש לנו" - ניר ברוך

""את כל הכוח שיש לנו" – ניר ברוך

איך הלך התהליך הזה של יצירת האלבום?

יחי: ואו… אז הקלטנו תופים באולפני כאוס, בס בוויבס אודיו ואז גיטרות גם בוויבס. ואז שירה בוויבס. ואז עשינו מיקס ומאסטרינג אבל גנזנו את התוצאות כי רק חלקנו אהבנו את זה. אח"כ הקלטנו גיטרות שוב עצמאית רק DI ושלחנו לריאמפינג אצל הבחור שעשה את המיקס והמסטרינג. ואז קיבלתי למייל אני חושב כ 9487 גרסאות שונות כי לכל אחד הייתה איזו הערה או 2. ואז כשהגענו לעמק השווה התחלנו להתעסק בקליפים ובעטיפה. זה לקח הרבה זמן אבל הציפייה הייתה שווה את זה.

אתם יודעים, אני אישית ממש אהבתי את האלבום ומשהו שאני מאוד אהבתי באלבום זה באמת הסאונד שפתחתם לעצמכם שהוא מצד אחד כועס מדי בשביל טראש ומלוכלך מדי בשביל גרוב. מאיפה זה בא?

יחי: תודה. רועי ולמי, 2 הגיטריסטים. כל אחד רואה את הדברים קצת אחרת, וכשנפגשים באמצע זאת התוצאה. למי יותר מעודכן במה שהולך היום במטאל, ולעומתו רועי הוא אולדסקוליסט מושבע שקורא לכל דבר שיצא אחרי 1999 "חדש". השילוב ביניהם יצר את מה שהיום אתה מכיר כסינטקס.
רועי: אני אגיד לך, בסינטקס כל אחד רוצה משהו שונה כי כל אחד מגיע מרקע מוזיקלי אחר.
ניר: פאקינג סלייר.. (חח צוחק).
רועי: כן חוץ מסלייר שאת סלייר כולנו אוהבים (חח צוחק), כולנו מגיעים מהשפעות מאוד שונות של מטאל. יחי וניר מאוד מגיעים מהגרוב ופנטרה, למי גם בדברים הקיצוניים ובהארדקור, אני בא דווקא יותר מקלאסי. לכן אנחנו באמת מנסים לשלב בין סאונדים. אני מביא סאונד שהוא רוק וככה גיטרה אחרת נשמעת יותר מלוכלכת כמו שאתה אומר, סאונד יותר של להקות רוק, ולמי מביא סאונד שהוא מאוד גרוב מודרני. ככה אתה מקבל סאונד שכמו שאתה אומר מצד אחד גרוב וקור ומצד שני גיטרות שהם יותר בקלאסיקה, הרעיון הוא למזג. יש אנשים שאמרו אין לנו מושג מה הם עושים זה גועל נפש.

"הרעיון הוא למזג" - רועי אייזק

"הרעיון הוא למזג" – רועי אילוץ

כן גם אני חושב שזה גועל נפש אגב.

רועי: אבל אני חושב שיש אנשים שדווקא נגנבו על זה. פשוט כל אחד הביא את האישיות שלו, הלהקה היא דמוקרטית. זו לא להקה שיש מישהו אחד שאומר 'טוב הם עושים ככה אז אתה תעשה ככה וככה אתה תנגן' וככה לסדר את הדברים. יש להקות כאלה שיש מוח אחד, אבל כאן כמה אנשים עושים וככה אתה מקבל מכלול של כמה השפעות.

אתם חושבים שתמשיכו עם הסאונד הזה גם לאלבום הבא?

יחי: אני חושב שזה מה שיצא גם אם ננסה אחרת. באיזשהו מקום זה אותם אנשים שמנגנים בגיטרה, וזה הסאונד שלהם… אז סביר להניח שזה מה שיקרה. יש כבר 8 שירים כתובים ברמה זו או אחרת לקראת האלבום הבא, ותוכל לשפוט בהופעה אם הסאונד הזה השתמר. אני אישית חושב שכן.
למי: בכל זאת, האלבום הבא הולך להיות שונה. כאילו זה ההכי טוב שלנו עד עכשיו ואני לא חושב שהיה אפשר יותר טוב, אבל אתה יודע אנחנו רוצים להתעלות על זה. כל אחד באלבום הבא עדיין יביא את האלמנטים שלו, ניר גם יבוא לראשונה ויביא את האלמנטים שלו. כל פעם אתה רוצה לעשות משהו יותר טוב ולכן האלבום הבא יהיה יותר כבד.

יש כבר פרטים או משהו לגבי האלבום הבא?

רועי: כן יש מספר שירים בינתיים שכתבנו. במופע השקה אנחנו באמת הולכים להתפרק ולהופיע הרבה זמן אז יהיו באמת הרבה שירים חדשים שלנו. חלקם יותר בושרים מאחרים אבל אנחנו רוצים לתת את הכול. האלבום הקודם היה איך שהיינו בחיים שלנו אז וככה זה נשמע, עכשיו אנחנו רוצים להביא משהו יותר טוב. זה אותם האנשים סך הכול, אבל אני חושב שכן יש משהו קצת שונה באופי של השירים החדשים.

באלבום הזה, לשם שינוי, אתם שחררתם מספר סינגלים וקליפ ליוטיוב. למה בחרתם דווקא בשירים האלו?

למי: חשבנו שאלו השירים שיש להם הכי הרבה פוטנציאל להגיע לקהל הרחב. אם זה היה רק אני בוחר את השירים אז כנראה שהייתי בוחר את השירים הקיצוניים יותר. אבל בשירים האלו יש יותר מהאלמנטים שלנו ולא רק אלמנט אחד. רצינו שירים שיראו באמת תמונה כוללת של מה שאנחנו רוצים לעשות.

לפני סינטקס אתם כולכם הייתם בלהקות אחרות כמו birth וששורצה חיה, כלומר אתם כולכם מוזיקאים די מנוסים. אתם חושבים שהייתם יכולים להקליט את האלבום ברמה הזו בלי הניסיון שצברתם בלהקות אלו?

יחי: חד משמעית לא. הנסיון מדבר ואין בזה ספק בכלל. מה שאתה עושה בחדר חזרות לא מכין אותך לתחושות בהופעה ולא מכין אותך לתחושות בהקלטה. לאף אחד מאיתנו זה לא היה אלבום ראשון ואני חושב ששומעים את זה.

"זה נמרח כמו חומוס" - מישה קחצ'קן

"זה נמרח כמו חומוס" – מישה קחצ'קן

ועכשיו אחרי שבעצם סוף סוף שחררתם את האלבום, מה המטרה הבאה?

ניר: נראה לי טורים לא? חול זה המטרה הבאה. בחול יותר רחב וגדול וכל חברות ההפקה ששם. לדעתי בארץ מאוד קשה להצליח בסצנה הקטנה שלנו, עם כמה גבוה שאנחנו הצלחנו להגיע. אנחנו תוקפים את הארצות האחרות כרגע.
מישה: כן המוזיקה הזו עשויה לישראל וגם לכל העולם אבל נראה לי שנצא לחול כי שם זה יוצא וכאן זה נמרח כמו חומוס.
יחי:
טור בארץ ביוני, מגיעים אפילו לדימונה. טור בחו"ל בספטמבר, פרטים בקרוב!, אלבום נוסף בשנה הבאה, ואז… הכל מהתחלה.

העיקר לא לצפון או לכרמיאל, כמה שאני מבין.

יחי: חיפה ב24 ליוני, הכי צפון לבינתיים.

מבטיח לבוא וזה יוצא לי כמעט בול ביום הולדת (חח צוחק).

יחי: שגעון!

חברה, המון המון תודה על הריאיון וגם על האלבום. אני באמת חושב שהוא אחד האלבומים הטובים שיצאו בארץ בזמן האחרון ויש הרבה מה להביא את זה לחול.

יחי: תודה רבה, מעריך מאוד את התמיכה של האתר שלכם.

יש לי רק שאלה אחת אחרונה ואני משחרר אתכם.
יש לכם מסר למעריצים?

מישה: כן, קודם כל תבואו לאירוע ונשמח לראות אתכם, יש גם הסעות לאירוע אז בואו תעשו משהו עם עצמכם. אם זה הקטע שלכם אז תבואו, תראו, תתרשמו ותהיו איתנו. אם לא תבואו אז פספוס שלכם כי אנחנו באנו לכאן בשביל לשבור.
ניר: אני זוכר לאחרונה שהייתי בפסטיבל מחוות בצוללת וניגנתי במחווה לפנטרה והייתה איזו להקת מחווה למטאליקה. הייתה הופעה ממש טובה והיו הרבה אנשים בקהל אבל הם רק הסתכלו עליהם. העיניים הישראליות נהיו כאלו ביקורתיות על מה עושים או לא עושים. אז אני התעצבנתי ובאתי לקהל ובאתי לעשות פוגו. רק אז הילדים הגיעו והבינו כמה כיף היה לעשות דברים כמו פעם כשאתה לא בא לשפוט אלא פשוט ליהנות ולעשות כיף. אז תמצאו את הכיף הפנימי הזה ואל תשבו בבית מול המחשב לבד, זה סתם יפגע לכם בראייה. פשוט תבואו לעשות כיף בהופעה.
למי:
רועי: כל מה שיש לי לומר זה מה שכולם אמרו. אנחנו רוצים להתחבר עם האנשים, בין אם יש להם דברים טובים לומר או דברים רעים לומר, אני נורא אוהב שמתייחסים אליי. אבל אין יותר טוב מזה שכולם מגיעים להופעה וזורמים איתנו.
יחי:
המסר למעריצים- עזבו אתכם מהערצה, שמרו את זה לכוכבי פופ מסריחים, תהיו הארד קור ותשפטו לפי מוסיקה ולא תדמיות.

(לא לשכוח) קישורים:

Sway For A Better Day-

Four More Years-

אתר הלהקה-
http://www.sintaxband.com/

עמוד הלהקה בפייסבוק-
https://www.facebook.com/sintax.official?fref=ts

האיבנט של הופעת ההשקה בפייסבוק-
https://www.facebook.com/events/855663107847474/

חברס, מה יש לכם הסופש הזה? נסיעה לחול? מבחן? דייט? ארוחה משפחתית? ניתוח השתלת כליות בבית חולים? ערב טאקי עם סבא שלכם? תבטלו הכול כי יש הופעת השקה של סינטקס!

closing

קטגוריות: ראיונות וכתבות | תגים: , , | השארת תגובה

ניווט ברשומות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Adventure Journal של Contexture International

%d בלוגרים אהבו את זה: