תרבות טעונה – אוזי זולטק בתרבותא סיקור הופעה

Ozzy2(סקירה ע"י מתן Shouter יניב)
אחרי איזו חצי שנה ,שנראית כמו 100 שנה, של פגרה מהופעות שברתי קצת את התקופה עם הופעה שהרבה זמן חשבתי לראות וזו ההופעה של אוזי זולטק.
מי שלא ידע או לא שמע, מדובר במין סיבוב הופעות קטן ומאוד מושקע לכבוד קידום האלבום החדש שנקרא 'אקדח טעון'.
אוזי היא זמרת רוק מהמבטיחות בארץ אשר התפרסמה כהיותה פרופרמרית חזקה ובעלת אנרגיות רבות.
אבל האם אחרי כל הביקורות זה באמת נכון? את זה הלכתי לבדוק אישית.

אני מודה ומתוודה רק שאין לי שמץ של מושג מה זמרת כמו אוזי עושה במועדון מאלה עובש כמועדון התרבותא. הייתי במועדון הזה בהופעה אחת, זו לא הייתה הופעת רוק וכבר שם היו לי כאבים באוזניים מהסאונד החובבני שהיה במקום. אני לא אומר שזה לא מועדון טוב, אני רק אומר שיש מועדונים שלא מתאימים לז'אנר מסוים, המועדון הזה מותאם לצד ההרבה יותר שקט יותר וקלאסי של המוזיקה.

אחרי עיכוב קל בפתיחת השערים, הקהל הורשה להיכנס להופעה. אפילו מהקהל אפשר להבין כמה שהמקום לא מתאים לאופי ההופעה. לצד רוקיסטים צעירים שבאמת אוהבים את המוזיקה הזו, הקהל כלל לרוב אנשים בגילי הזהב ואנשים שהלכו יותר בשביל לצאת מהבית ולשתות מאשר ליהנות מהופעת רוק.

"תגיד ילד", אחד האנשים שאל אותי. "זה הולך להיות הדבר הכי רועש בעולם או משהו בסדר יותר?".
אמרתי לו שאין מצב, שום מצב, שזה הדבר הכי רועש בעולם. בסוף ההופעה ניגש אליי אותו אחד ואמר לי "זה לא הכי רועש בשבילך?".
לך תסביר לו שלעומת קאניבל קורפס וספולטורה, אוזי נשמעת ידידותית כמו זמרת ילדים.

אינטרו אלקטרוני קצר מבשר סוף סוף על פתיחת ההופעה ומוביל לשיר הראשון ,'לרגעים', שיר חזק בעל מלודיה רועשת שמשמש כבחירה קצת משונה בעיניי כשיר פתיחה להופעה כזו. אוזי לא מבזבזת זמן וישר נכנסת לאחד הלהיטים הטובים ביותר שלה 'אפילו לא את'.

אז אחרי כל הביקורות וכל השמועות מי שמכיר קצת את הסקירות שלי, יודע שאין לי שום בעיות ללכת כנגד דעות חיוביות אפילו אם זה אומר לצאת מאוד ביקורתי קצת כלפי להקות אגדיות ולהקות של חברים וכו'.
אז האם אני חושב שההופעה של אוזי זולטק היא טובה? לא , אני חושב שהיא מצוינת. ההתחלה בשני השירים האומנם הייתה מאופקת אבל בשיר הנושא של האלבום 'אקדח טעון' התפוצצו להם אנרגיות ברחבי כל המועדון.

"מזכירות את הסגנון הקודר והמרדני של הניינטיז" - צולם ע"י אלי פיינגולד

"מזכירות את הסגנון הקודר והמרדני של הניינטיז" – צולם ע"י אלי פיינגולד

זהותה של אוזי כפרפורמרית כוחנית בעלת הרבה דיוק ברמה עולמית נחשפה.
נכון אין הרבה קשר עם הקהל, דבר שיגרום לעיתונאים מעצבנים להתעצבן, אבל הדיוק של הלהקה בביצוע שנופל כמעט אחד לאחד לביצוע אולפן באלבום. לרגע אפילו הסתכלתי על הגיטרה והמיקרופון מחשד רגעי שאולי מדובר בפלייבק.

מה שכן, קשה לי ממש להחמיא לסדר בחירת השירים וגם לבחירת הקאברים הנוראית. אני מאוד אוהב שילובים של פופ שנהפך לרוק, אני באמת אוהב, אבל יש שירים שפשוט לא מתאימים.
לדוגמא הקאבר לFrozen של מדונה, שלמרות שזו זמרת שתמיד כיף לשמוע גרסאות כיסוי של להקות רוק לשירים שלה (כמו הקאבר המעולה לLike  A Prayer של הקרקס של דולי) השיר הזה פשוט לא התאים, היה נשמע כאילו הוא לא קשור להופעה הזו.

כמובן בביצוע השירים המקוריים אין לי בכלל מה לומר, אני גם לא חושב שיש מישהו אחר שיהיה לו מה לומר.
אנרגיות מטורפות שנזרקות לכל עבר ודבר שגם נראה ניקר אצל הזמרת וחברי הלהקה שלה שהם מאוד אוהבים את השירים שהם מבצעים, שזה לדעתי אחד הדברים הכי חשובים בהופעה.
מתופף ההרכב, אריאל קדם מO1E-motion, קוטל לתופים את הצורה ומלהיב את הקהל ובמהרה מקבל תשועות מהקהל ההולכות לפי הקצב, זו נראה לי אחת הפעמים היחידות שראיתי מתופף שמקבל את כמעט רוב תשומת לב מהקהל.

שיא ההופעה הגיע עם ביצוע כאסחיסטי וחסר רחמים לשיר המפורסם ביותר שלה, 'מה שהתחלת'. גם בלי הצל וגם עם משבצת גיטרה חסרה, הקהל הגיע לשיא הקפיצות ולשיא השיגעון וכך גם הלהקה.
ככה גם נחשפה לראשונה אוזי כמתקשרת מאוד טובה עם הקהל.
אמרתי כבר בסיקור ההופעה של לינקין פארק שלתקשר טוב עם הקהל זה ממש לא להגיד "יאללה לקפוץ לקפוץ לרוץ לקפוץ" ,כמו שיעור ספורט, אלא בעיקר להביט לקהל בעיניים, שזה משהו ש70% מהלהקות בעולם לא עושות בהופעות.
נראה שהקשר עצמו של הזמרת עם הקהל גם תלוי יותר בקהל עצמו. כפי שאמרתי בשיר הזה הקהל היה בשמיים וכך גם הלהקה.

השיר נגמר עם תוספת סולו גיטרה שמתחיל מעולה ובאיזה שהוא שלב הפך למתיש, כנראה שגבול הטעם הטוב של סולואים בסיום נגמר איפה שהוא באזור ה3 דקות.
אוזי יורדת מהבמה ועולה מחדש להדרן של 3 שירים אחרונים, כשהראשון שבהם הוא השיר האהוב עליי מתוך האלבום '120 קמש'.
הביצוע לשיר ,שהוא שיר לא קל לביצוע ולשמיעה, משאיר מאחור את האנרגיות ששמענו בשאר השירים ומראה צד יותר רגשי וג'זי בהתאם לשיר.
למי שהתגעגע לאנרגיות קיבל למנה אחרונה את אחד השירים הכבדים באלבום 'פסיכוזה קלה', הביצוע האנרגטי ביותר בהופעה.

אין ספק, ההופעות של אוזי ראויות לשמן, הופעות מקצועיות ונותנות בראש ואפילו מזכירות את הסגנון הקודר והמרדני של הניינטיז.
עם זאת, כן יש לי מספר טענות לגבי ההופעה.
קודם כל הסט ליסט, סידור השירים קצת לא משהו ונראה היה שסודר שיר רגוע ושיר רועש וכך הלאה. הסידור של שירים אקוסטיים בדיוק לצד שירים רועשים קצת הוריד את האנרגיות והאדרנלין וזה ממש לא באשמת הלהקה.
האמת היא שיש לי גם קצת טענות כלפי הלהקה.
חלק מהנגנים והזמרת היו פרפורמרים מאוד מרשימים, ברמות של חול אפילו. אבל חלק אחר מהנגנים היו קצת יותר מדי קרים ודבוקים למקומם.

עוד דבר שבאמת לא קשור להופעה אבל הדגשתי אותו כמה פעמים ואני אדגיש שוב- בחייאת תיקחו מקומות נורמאליים. יש בחיפה כבר כמה מקומות כמו הוונדרבר או אם כבר להשקיע אז יש את ה'ביט'. המקום עצמו הוא דבר שמאוד מאוד חשוב לקהל, במיוחד כשאתה יוצא משם עם כאב אוזניים שיימשך כשבוע לפחות.
אין לי משהו נגד התרבותא, להפך זה יכול להיות מועדון מפגש מעולה בין אנשי המוזיקה הקלאסית והמזרחית, רק תרחיקו משם את להקות הרוק למען עתיד אוזנינו.

"האולדסקול של היהודים, את המרדנות של נירוונה, את האפלה של Type Of Negative, ובעיקר גם אווירה של זמרי וזמרות רוק ישראליים" – צולם ע"י אלי פיינגולד

מלבד זאת, ההופעה של אוזי מומלצת להרבה סוגים של אוהדי רוק אבל אני ממליץ אותה במיוחד במיוחד לאוהדי הניינטיז ולאוהדי הגות'.
יש בהופעה את האולדסקול של היהודים, את המרדנות של נירוונה, את האפלה של Type Of Negative, ובעיקר גם אווירה של זמרי וזמרות רוק ישראליים קלאסיים כגון ריקי גל ואביב גפן.

סט ליסט:

 1. לרגעים
  2. אפילו לא את
  3. אקדח טעון
  4. רגילה
  5.Frozen (Madonna cover)
  6. אנה
  7. לא תמיד
  8. לי זה לא יקרה
  9. מה שאתה התחלת
 1. 10. 10 קמ"ש
  Chasing Cars (Snow Patrol cover) .11
  12. פסיכוזה קלה

(לא לשכוח) קישורים:

אפילו לא את-

מה שאתה התחלת-

דף הזמרת בפייסבוק-
https://www.facebook.com/Ozzy.Zoltak?fref=ts

ההופעה הקרובה בבר גיורא תל אביב-
https://www.facebook.com/events/788898681200609/

אוזי זולטק מסרה להודות לagrophobix על הבגדים

קטגוריות: הופעות | תגים: , , | השארת תגובה

ניווט ברשומות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Adventure Journal של Contexture International