נא להכיר – מצבכפית

matzavהם שרים על תימנים, הם עושים מין עם חייזרים, הם הלהקה הכי מופרעת נפשית שקיבלה הכי פחות חום ואהבה בילדות ומוציאים את זה במוזיקה שלהם. אלה להקת מצבכפית, נחשבים לאחת הלהקות הכי ציניות מוזרות וכיפיות שעוד מנגנות פה, הלהקה הנורא מיוחדת הזאת שהוציאה אי פי מצוין באה אלינו לראיון נורא ציני ונורא נורא מדאיג. הם חשפו לי מסודותיהם הכמוסים ביותר, ודיברו קצת על האי פי ועל למה הם לוקחים הכל ברצינות כל כך מועטת. יצא לי לשמוע עליהם מלא לפני הראיון ולשמוע אותם, ועניין אותי מה עובר במוח שלהם בתכלס. הנה התוצאות.

(מראיין: מיכאל Sabbot גרנות)
(מרואיינים: להקת מצבכפית)

מה הולך מצב כפית, ספרו קצת על עצמכם למי שהייתה את הבושה לא להכיר אתכם.

יותם: להקה של ילדי איי-די-די מפותחים מוזיקלית. התחיל כלהקת נוער, משם ללהקת ברים ומשם לחרטה MatzavYotamהעכשווי. בתכלס כרובינו הגיעו מהמטאל, אבל משתדלים לעשות הכל כל עוד זה כסאח בעברית ולא להיות רציניים מדי.
שיר:
הכל מעולה איש יקר. אין הרבה לספר, בני 25-27, אנחנו סולן, גיטריסט, בסיסט קלידן ומתופף. לא מקובעים ככה שבערך מה שמשעשע אותנו יקבל ערך קצבי ויתומלל בעברית. נהנים מהגיוון ומשתדלים לאזן עם האיי-די-די הפסיכי של כל אחד ואחד מאיתנו.
בן: בן בליעל, אחרי המון שנים שניגנתי על פסנתר החלטתי לעבור לכלי שמביא לי כוס ואחרי התלבטות בין סקסופון למשולש, הלכתי על גיטרה בס. כנראה כי זה פשוט כלי קל. אל הלהקה הצטרפתי בשלב די מאוחר (כחודשיים לאחר שיוסי נכנס ואיזה שנה ומשהו לפני תומר), באזור 2010. הייתי חייל אלכוהוליסט מטונף והכרתי את יותם ככה בטירונות ושנינו איכשהו זיהינו אחד ת'שני כטמבלים שכנראה יפגשו בעתיד. על כל פנים, הוא הציג את עצמו כסולן בלהקה שצריכה באסיסט ואני כבאסיסט שצריך להקה. שכחתי לציין שפגשתי אותו בבלום בר *טפי!* (חמסה חמסה חמסה) ז"ל. מצבכפית אז היו להקת הבית והתנאים בלהקה היו- חזרה פעם בשבוע, הופעה פעם בחודש-חודש וחצי ושתייה בבלום בר ב-50% הנחה. ציינתי שהייתי אלכוהוליסט, כן? אז בירה חינם הכירה לי את הלהקה שאני בה עד עצם היום הזה
.
שיר: אם יש לך שאלות בנוגע לפעילות הלהקה בזמן שהותי בה, אשמח לענות בהרחבה, אבל להלן טעימה- זרקנו על הקהל קרמבו, זרקנו על הקהל ביצים, הקרבנו חציל (פעמיים), הופענו במתחם פיראטי בפסטיבל יערות המנשה ועוד שלל דברים אוטיסטיים לחלוטין
.
אני יכול להגיד לך בשורה התחתונה שיש משהו אחד שמרצה אותי בהרכב זה, הוא שאנחנו באמת עושים מה שבא לנו, איך שבא לנו וכדאי מאוד שזה יצחיק אותנו.

תגידו, דף הפייסבוק שלכם הוא קומדיה, השם שלכם והרעיון שאתם מגיבים למלא שיט כאדם פרטי זה אישית משך אותך לשמוע אתכם. תמיד תכננתם להיות להקה של צחוקים?

MatzavBenבן: חד משמעית, כן. הרעיון של דף להקה כאדם פרטי, פשוט שובר ת'קיר המכוער הזה שבין להקה לקהל. זה אמור להיות מצחיק וכיף, לא איזה דרעאק חד משמעי שאומר: "אני מוערץ,אתם מעריצים"
שיר: כן כן, ואותי זה ממש מתדלק, הרעיון שמאחורי העשייה וההשקעה יש הומור שחלק יבינו וחלק לא, אבל אנחנו מבינים (ובמקרה הצורך מסבירים, שזה בד'"כ אפילו יותר מצחיק.
יותם: לחלוטין. מצבכפית הוקמה בזכות שיר על חמוצים וחלבה, והייתה בפעם השנייה עם שיר על "מזמזת מכוערת". באנו לעשות כיף, ואם אנחנו נהנים אז גם הקהל 
ייהנה.
תומר: בהחלט כן. למה צריך להיות רציניים כדי לעשות מוסיקה? או כדי לעשות מוסיקה טובה
?אפילו כדי לנקוט עמדה לא צריך להיות רציניים. זו עדיין להקה רצינית שעובדת קשה ועושה מוסיקה בלי פשרות, אבל זו לא סיבה למקל בתחת.

הגדרתם את עצמכם כ"קראנצ' מטאל פוסט טראומתי" ואני שואל WTF?

תומר: זה נשמע כמו רעיון טוב בזמנו, איכשהו.
יותם: דה פאק אינדיד. לא רוצים לצאת הפוצים של "אנחנו לא אוהבים להגדיר את עצמינו", אבל זה די קשה בהתחשב שאנחנו עושים מה שבא לנו..
(עד היום לא נסגרנו על סגנון רשמי לתת לראיונות כאלו).
שיר: מבחינתי הגדרות זה בולשיט… בסופו של דבר אנשים עוטים הבעה של בלבול ואז נכנסים לגרוב… זה מדהים… גראנג' מטאל פוסט טראומתי זה יציאה שדבקה, אבל סוג של תמצות הגיוני ויותם.
בן: בחיי שניסינו הכל. באמת. מה אנחנו יכולים לעשות
? כאילו, לא יודע, תן לנו לעשות מוזיקה. תן לאנשים להגדיר לעצמם מה אנחנו עושים, ככה כולנו נצא מרוצים.
אה זה לא גראנג'? אשכרה קראנצ'? סבבה
 I CAN LIVE WITH THAT
תומר: ההגדרה המטומטמת הייתה התגובה הטבעית היחידה לזה שאנחנו לא רוצים להגדיר
. לא רוצים להגדיר, לא רוצים שיצפו מאיתנו למשהו מסויים ולא רוצים להרגיש כבולים למשהו שאמרנו או עשינו לפני שנה. או 8. אנחנו עושים מוסיקה. תעזבו אותנו, באמש'כם.

MatzavShirכולנו אוהבים מדי פעם לענג ככה חייזרים למוות, אתם תפסתם ביצים והודיתם בזה בפומבי בשם של האי פי (קרחנות וסקס עם חייזרים) ואני שואל, מאיפה האומץ?

יותם: סקס עם חייזרים זה משהו שגדלת איתו מהבית, כל בוקר, אירועים, עוד לפני הלהקה. אבל בת'כלס, העלינו את האיפי ופשוט רשמתי שם.
בן: אלוהים ישמור. ככה, אם אתה מגיע לאתר שלנו, אתה מוצא שם ציור דפוק, ובתוכו שלל אלמנטים. מסתבר שהם לא אקראיים. צחק, אבל כל אלמנט שמצוי שם (לרבות צנצנת המיונז שבורחת בצד ככה) הם אלמנטים אשר אספנו, אנסנו ומרחנו עליהם קצת חילבה במשך תקופת קיומינו ועד הוצאתו. בייסיקלי, רציתי לקרוא לאיפי "פיפי של איפי" וזה פשוט עצבן אותם כי זה חרא שם שהעליתי על דעת עצמי. אז יותם העלה את האיפי עם השם קרחנות וסקס עם חיזריםאז סקס עם חיזרים זה "סטנדרט" שאנחנו נוטים לג'מג'ם עליו מידי פעם בחזרות.
יותם: ואני כן עם עצמי, הייתי שמח לזיין חייזר בלי שום קשר
.
שיר: זה בהחלט מסקרן יותם וחייזר רנדומלי מזדיינים……. מממ
תומר: הולי שיט, נכון
. סקס עם חייזרים, בתכל'ס, ואני רציני לגמרי הפעם – מבוסס על סאונד ווא-ווא מגעיל במיוחד שבן הצליח להוציא פעם בטעות באמצע סאונדצ'ק.
יוסי: למה צריך אומץ כדי להודות במשהו שהוא כל כך טבעי? פאק אנחנו במאה ה-21.

אוקיי אתם הלהקה עם הציורים הכי אדירים שיצא לי לראות, בבאנקאמפ בפייסבוק באתר באי פי יש ציורים ממש מקוריים. מי הגאון שחשב על זה?

MatzavTomerכולם: יותם!
יותם: צריך לבטא את האוטיזם והכיף של המוזיקה בצורה ויזאולית. ולראות את אייל גולן ודובי גל בתנוחות אינטימיות זה משהו שאני יכול לעמוד מאחוריו.

אני: עכשיו ברצינות, אתם קיימים מ2006 וזה אומר שאתם 14 שנה להקה (אני חי ב2020, זדיינו). אז איך הנסיון שלכם השפיע על האי פי?

שיר: האמת, אני זוקף את האיפי למאמצים האדירים של בן ולשת"פ של שאר החבר'ה. הידע והקונקשנס, וההשקעה. הניסיון שלהם תרם המון ושיפר המון, הן בהקלטות הטראקים והן בהמרה למוצר המוגמר. יש דברים שלא היינו שלמים איתם, אבל כתוצר סופי ראשון אני הרבה יותר מגאה לזקוף אותו לזכות הלהקה.
וכן, הנגינה יחד והכימיה תרמו המון  ואנצל הזדמנות זו לומר שכל אחד מהם פשוט מרטיב לי את פי הטבעת בדרכו שלו על האינסטרומנט שלו.
בן: פשוט מאוד, ניתן לראות לפי זה 2 דברים:א' – אין קיצורי דרך. בא לך להוציא משהו שיימאס לך אחרי שבועיים האזנה ולא תוך כדי המיקס? צריך לתת המון המון המון המון המון המון זמן אימונים, בטח כשאתה מקשה על עצמך ומדלג מריף לריף בקצב האפילפסיה.ב' – לקח לנו לעשות ת'איפי הזה מליון שנה כי הוא נעשה ב-0 כסף, בכל מיני מקומות שונים ומשונים (מכללת
BPM, ז'אן ז'אק, בבית שלי, בבית של תומר) והיינו צריכים מעבר ליכולות מוזיקאליות, לרכוש גם מספיק יידע וטכנולוגיה (!!!) באפיקים של הקלטות והפקה עצמית. אני כן יכול להגיד ששנים של נגינה ביחד די סגרה והידקה אותנו בעניין של אנחנו יודעים מה אנחנו רוצים ואנחנו יודעים לאן לחתור כדי להשיג את זה בעצמינו. חוץ מזה שאנחנו פשוט מכירים אחד את השני יותר מידי טוב ונמאס לי למצוץ להם את הזין כשהם לא מתקלחים איזה יומיים.
ותאמין לי, ללמד את ייתר חברי הלהקה השמנים האלה, איך להפוך מחבורת נגנים לממש מפיקי
INDIE זה עלה בלהשתין מסמרים חלודים.אבל היום הם הכי טובים ביקום.
יותם: תחשוב על זה ככה, החומרים שבאיפי קיימים כבר כמה שנים (תימנים הוא מבין השירים הראשונים שנכתבו), אז יש לך שנים על גבי שנים של לנגן ולשנות עד שהשיר פרפקט. בנוגע להפקה: יש לנו פרו-דיג'יז של סאונד והפקה, אז הוא הוקלט ונער מאפס בכוחות עצמינו, מה שנתן לנו המון חופש להכניס מה שבא לנו.
תומר: אנחנו חבורת מוסיקאים סופר-מנוסים, בתכל'ס, במצבכפית ומחוץ לה. זו הייתה אחת ההפקות היותר… מאתגרות שהייתי מעורב בהן. כי היא חורנית בטירוף, כי היא עמוסה בתוכן שלא יספיקו גם 10 האזנות כדי למצוא את כולו וכי היה לנו המון חופש לעשות את זה בדרך שלנו, וזה לא תמיד חכם.
הוא פגום ואנחנו אוהבים אותו.

MatzavYossefאני שמח שאתם גברים מספיק לעשות ראיון כזה מוזר, ושיש להקות נורמליות כמוכם ששרות על מין בקטע סוטה לאללה, אז איפה אתם רואים את עצמכם בעוד 5 שנים ככה?

שיר: 3 אלבומים, המון פאקינג כסף, ומסיימים בדיוק טור ברובע היהודי בדבלין, אירלנד.
בן: נו ביחיאת? כנראה שיותם יתחתן ויהיה ממורמר וסקסי יותר, תומר יעשה זיגהייל איפה שהוא בגרמניה, שיר גם יתחתן אבל יישאר מתופף דביל. יוסי חיזר ואני אמות מוות טיפשי, כמו חנק ממרשמלו.
כנראה שנמשיך באמת לנגן, כי זה הדבר היחיד שישמור עלינו שפויים בחיים המזדיינים האלה.
יוסי: נעשה סיבובי הופעות אחרי דיסק רביעי, לא איזה, חמישי!
יותם: שמע, כבר עכשיו כשיוצא לי לראות אנשים שמכירים את המוזיקה והמילים זה מטמטם אותי. עוד 5 שנים? עם הרבה יותר אנשים שיחפשו ויאהבו את המוזיקה, וכשאנשים ישמעו "מצבכפית" יחשבו עלנו ולא על התוכנית פח הזאת.
בן: וואי כן, ויפסיקו להשוות אותנו לאינפקציה.

קישורים:

לאתר הלהקה-
http://xn--5dbqfk6aj6a.com/

לדף הלהקה בפייסבוק-
https://www.facebook.com/MatzavKapit

לשמיעת האי-פי –

לסיקור האי-פי –
https://shoutermusic.wordpress.com/2015/02/01/timanim/

matzavon

קטגוריות: נא להכיר | תגים: , , | השארת תגובה

ניווט ברשומות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Adventure Journal של Contexture International

%d בלוגרים אהבו את זה: