"אמא אני אוהב אותך" – ראיון עם ארז בן מלך מAmrinan

Imageאמרינן היא להקת פרוג מדהימה ויחסית חדשה, מ2007 עם כמה שינויים בהרכב וסיפורים מעניינים. אז החלטתי לשבת קצת עם הגיטריסט ארז בן-מלך ולשמוע קצת על אמרינן, קצת על העטיפה  והשירים. אני לא רוצה למשוך את זה יותר מדיי אז בבקשה תשימו לכם קצת שירים לשמיעה מומלץ שלהם כי אחרת לא עשיתם פה שום דבר ותקראו את הראיון.

(מרואיין- ארז בן מלך
(מראיין- לירם Trooper גוליברודה)

השאלה הראשונה והכי חשובה, אתה בא לפה הרבה?

מה בחור יפה כמוני עושה במקום כזה….
אני בא לפה המון. התחלתי עם רוק כבד ומטאל בגיל 14.
לא הפסקתי וזה הדבר העיקרי והכמעט בלעדי שאני שומע ואני כבר בן………….44.

וואוו…לא מעט זמן…ועכשיו כשסיימנו את זה נעבור לחלק הפחות מעניין על הלהקה ושיט…

מי הם בכלל?

אני הייתי רוצה לשאול אותך על הליריקות שלך. כששמעתי את האלבום בפעמים הראשונות זה היה לפני שהסתכלתי במילים ובכל שיר יש כמה משפטים בולטים שמכניסים אותך למרכז השיר.
האם זו הייתה הכוונה שלך בהתחלה?

אני קודם כל מלחין. אז אני מנגן ומחרבש מילים עשרות ומאות פעמים עד שמתחילות לצאת המילים שמתחברות לי בדיוק לפיל של השירה. לפעמים המילים לוקחות לי כמה חודשים עד שהן מושלמות.

על מה אתה כותב את הליריקות שלך בדרך כלל?

על דברים שמשפיעים עלי באותה תקופה' לכל שיר יש את הסיפור שלו. אבל לדוגמא "half faded man" , קראתי שיר של יהודה עמיחי, "אדם בחייו" באזכרה של בן משפחה שנהרג בצבא, שהשיר אומר שלמעשה צריך לנצל את החיים עד תום ולחיות אותם מתוך ידיעה שיש להם סוף, שלא נחיה לנצח, והסתובבתי עם זה בראש לא מעט זמן עד שמצאתי את החיבור המתאים ללחן של השיר..

יש שיר שרציתי לדבר איתך עליו-the repentant man, השיר מדבר על הסולן הראשון שלכם אליחי יהושע. אפשר לשמוע קצת את הסיפור עליו?

כן. אנחנו היינו חבורה של אנשים כבר בני שלושים והרבה ומישהו שניגנו איתו שידך לנו זמר. פתאום מגיע לחזרה בחור בן 19, עם מדים, כיפה גדולה וציציות….לא ידענו מה נפל עלינו… הבנאדם פותח את הפה וכולנו בהלם הזמר הכי טוב ששמענו בחיים. ככה בכל חזרה או הקלטה שהיינו בה, אנשים, טכנאים ונגנים שהיו באולפן היו מגיעים בשביל לראות מי זה הזמר הזה. אבל לאט לאט הוא הפך ליותר ויותר דתי. ההופעה הראשונה שלנו איתו הייתה הצלחה גדולה, הקהל השתולל והוא היה באקסטזה. אבל באיזה ארבע בבוקר שאחרי ההופעה הוא התקשר אלי ואמר לי שהוא חווה כזו טלטלה שהוא חייב ללכת לדבר עם הרב שלו….וזהו!! הרב שלו ( פופיק ארנון, החבר של אורי זוהר..) אסר עליו לשיר, כי זה לא לשם שמיים או משהו כזה והכניס אותו ללמוד בישיבה,לא טלפון ולא כלום. אחרי חצי שנה נפגשנו איתו, חליפה שחורה, מגבעת של דוס..וזהו..

וואוו..זה ממש עצוב והפסד עצום.
יש לך במקרה את ההופעה מצולמת? אני ממש רוצה לשמוע את זה.

יש לי צילומי סטילס….אבל תזכיר לי מחר אני אמצא הקלטה שלו ואשלח לך במייל, ככה שתשמע.

תודה, ועכשיו בוא נמשיך קצת ונדבר על המנגינה, איך הולכת עבודה של כתיבת שיר אצלך?

ריפים, ליינים, לחן, מקליט, מוחק, משנה עד שאני מרוצה… ואז מילים. ברוב המכריע בחזרות השיר משתנה עוד הרבה מאוד פעמים עד שכולם מרוצים, וזהו פחות או יותר.

עמוק

כמו שלולית בקיץ..

איזה מבין השירים הוא האהוב עלייך?

אה….עוד מעט תשאל מי מהילדים שלי הוא האהוב עלי,או איזה משלושת השערות שנשארו לי על הראש היא המועדפת עלי,אבל השיר שהכי כיף לי לנגן- the repentant man.

יש לך שיר שאתה מעדיף יותר מבחינת הנגינה שלו והליריקה על השאר?

אה…..לא. אוהב את כולם, אמיתי!

ועכשיו נעבור לחלק הכי יצירתי. הקאבר של האלבום שהוא מרהיב ומושך את העין, מלא בהמון המון המון דברים כמו: סלנדר מן,אב ובנו שמתחילים להיעלם, בניין האו"ם ועוד…לרקע מדבר עם בניינים ,הרים, ושמיים עם ברקים מה הרעיון מאחורי העטיפה? ולמה דווקא סלנדר מן?

אני גדלתי על עטיפות של תקליטים…במיוחד הערצתי את אלה של איירון מיידן….הייתי יושב שעות ובוחן כל פרט בעטיפות המדהימות שלהם….כשהגיע הזמן לעטיפה שלנו ידעתי שאני חייב לעשות משהו כזה, מושקע ובעל משמעות, כמו השירים והליריקה באלבום. אזפניתי לחבר טוב ומוכשר שזה מטורף, שהוא דרך אגב לא מטאליסט ולא מכיר עטיפות מטאל וביקשתי ממנו שיעצב את העטיפה. נתתי לו את השירים, חייבתי אותו לקרוא את המילים וביקשתי שבעטיפה יהיה ייצוג גם למילים וגם לאוירה של האלבום. וככה יצא שסלנדרמן עומד על הרקע של בניין האו"ם ומייצג את כל מה שרע באירגון הזה ואת השיר better world, קו הרקיע של ניו יורק וגולגלות על החול שמייצגות את the prophecy, וככה לכל שיר יש את הפינה שלו…… והאבא והבן……הם מלאים משמעויות גלויות וחבויות……גם half faded וגם the tear מספרים ישירות סיפורי אבא ובן, גם השם של האלבום כמובן וגם את כל השירים אפשר לראות בעייניים של מבוגר שמספר לבנו….והם אלה שמעבירים את האוירה…קצת קודרת, קצת חסרת תיקוה, האבא עדיין עם גיטרה ובהיר, הילד כבר אפל לגמרי ועם רובה….חוץ מזה שמי שיסתכל טוב ימצא עוד המון דברים קטנים וחבויים…..ככה שיהיה מגניב…

דברים כמו?כי אני מסתכל על זה המון ומנסה להבין את השמיים והבניין שרואים בצד כאילו הוא מתחת לציור.

הבניין בצד מייצג בית כנסת…יש הרבה קשר בשירים לישראליות וליהדות שלנו….השיר favorite sons במיוחד, על העם הנבחר והתקומה שלו לאחר השואה. והשמיים,  here comes the end of time.  השיר מספר על זה שבני האדם הורסים את העולם….ויש שם שורה על כך שהשמיים נופלים….זה מה שרצינו להעביר בשמיים, שהגיע סוף הזמן…

החבר שלך הוא באמת מוכשר,כל הכבוד לו.

הוא מלך!!

אין ויכוח ,אדם מוכשר בטירוף. נעבור לשאלות יותר כלליות פחות על האלבום עצמו. לא שומעים עליכם ומכם הרבה וכמעט בכלל, חוץ מפוסטים בפייסבוק והפרגון במטאליסט. למה אתם שקטים כל כך?

תראה….לפני שהתחלנו לעבוד על הדיסק הופענו הרבה, התחלנו ליצור קשרים ואז, כשהכל נראה טוב וכבר נכנסנו להקלטות נפרדנו מהזמר שלנו… וכשסיימנו עם ההפקה של הדיסק הקלידן שלנו שהוא צלע מאוד משמעותית בלהקה עבר זמנית לשווייץ, לעשות פוסט דוקטורט כי הוא דוקטור לפיזיקה…..אז עכשיו אנחנו מתכוננים לפריצה שלנו…עובדים על חומר חדש, ועושים חזרות, ובקרוב כשהוא יחזור, הופעות וכאלה..

איפה אתה רואה את הלהקה עוד 5 שנים?

בלי שום ספק, מנגנים, מופיעים ומקליטים. זה הכיף שלנו בחיים, ואנחנו אוהבים לכייף!! איפה נופיע, מול מי, וכמה נצליח…אלוהים גדול!!

איפה החלום שלך להופיע?

הופעתי מול 20 איש ומול 400….. החלום? להופיע מול קהל שנהנה מההופעה ומשתף פעולה, לא חשוב איפה.

תשובה מדהימה J, עם איזו להקה הייתה רוצה להופיע?

וואוו, קשה…..30 שנות מטאל…יש איזה מאה להקות שעולות לראש…

אין אפילו אחת שהיית הכי רוצה לחלוק איתה במה?

זה חלום להופיע עם הלהקות שגדלתי עליהן ושאני מעריץ, איירון מיידן, אופת', דרים, קווינסרייך ועוד מליון אחרות..אבל לחלוק במה….עם מישהו כמונו…להקה חדשה, בראש טוב, שיהיה לנו כיף איתם…

אישית אני חושב שם יביאו את דרים או אופת׳ לארץ אתם יכולים להיות חימום מדהים להופעה שלהם.
היה לי איתך ראיון מדהים והנה השאלה האחרונה שתסכם אותו מה המסר למעריצים?

אמא אני אוהב אותך!!!

חחחחח איזה קינג אתה, הרגת אותי חחחח.

סתם….חחחחחח
אל תתנו לשום דבר לעצור אתכם מלשמוע מוזיקה, ומלשמוע מטאל!!!! התרופה הכי טובה לכל דבר..להתראות בקרוב על הבמה הקרובה אליכם..!!

קישורים:

פייסבוק של הלהקה-
https://www.facebook.com/amrinan.metalband

סיקור האלבום פה בשאוטר מיוזיק-
https://shoutermusic.wordpress.com/2014/02/06/songstosonamrinan/

קטגוריות: ראיונות וכתבות | תגים: , , , | תגובה אחת

ניווט ברשומות

מחשבה אחת על “"אמא אני אוהב אותך" – ראיון עם ארז בן מלך מAmrinan

  1. פינגבק: "מה שאנחנו אומרים" – Songs to son של AMRINAN סיקור האלבום | Shouter Music

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Adventure Journal של Contexture International

%d בלוגרים אהבו את זה: