"סיפור על אהבה,מסיבות ושום דבר" – Love Lust Faith and Dreams של 30 Seconds To Mars סיקור אלבום

LLFD 30 seconds to mars

(סקירה ע"י מתן SHOUTER יניב)
30 שניות למאדים היא להקת הרוק האלטרנטיבי שרוב האנשים אוהבים בתור הלהקה שהמציאה את
This Is War.אני אישית התחברתי תמיד דווקא לשני האלבומים הראשונים של הלהקה, השירים בעלי הטקסט והמוזיקה עוצמתיים. כמו בשיר A Brand New Name שמדבר על תכנונו של ג'ראד לטו לברוח ולהתחיל מחדש עם שם חדש וידיעה גדולה יותר על העולם. הלהקה פשוט הצליחה לרגש באלבומים אלו עם שירים כמו The Kill,From Yesterday וכמובן שיר הנושא של האלבום A Beautiful Lie. אלבומם האחרון כן היה טוב לדעתי, לא כמו האחרים אבל טוב, הבעיה באלבום היה הערבוב בין הלהקה המוכרת לי לבין ניצוצות של MTV, יכולתי להתעלם מזה מפני שהאלבום היה טוב. אבל מה שעצבן אותי אלו הופעותיהם האחרונות של הלהקה כשג'ראד לטו הופיע בלבוש של "פופסטאר" סטייל MTV והמחשבה על ההשפעה החדשה של MTV הדאיגה אותי כשהלהקה שיחררה את אלבומה החדש.

אז לפני ששמעתי את האלבום החלטתי לעשות ספיישל 30 סקנדס משלי עם השירים המוכרים והאהובים בכדי להיזכר בקסם של מארס ולמה אני נכנס. ניסיתי פשוט לשכוח את הכעס על מארס שMTV מתצ'פרים יותר מכל להקה אחרת וזאת כנראה בגלל ההשפעה החדשה שנותנת למארס הטבות של הובלת רוק אמ רינג 2013, הופעת ענק במלסיה וספיישלים חסרי סוף בMTV Rocks. נשמע קשה אבל הצלחתי ונזכרתי בקסם של הלהקה החייזרית המדוברת שכמו השם שלה יש לה בהחלט ניצוץ קטן של חלל

פתיחה דרמטית בשם Birth אשר מבליטה את הדרמה בעזרת כינורות ומזכירה קצת מוזיקה מסצנות מלחמה מסרטים ישנים. פתיחה נחמדה,כמובן שלא משתווה לפתיחה של האלבום הקודם אבל נחמדה, שנון לטו עושה עבודה מצוינת על התופים, אבל הבעיה היא שהפתיחה לא קשורה לשיר הפותח באמת שזהו Conquistador.
Conquistador זה שיר שפשוט מועתק מהפופ העכשווי ג'ראד לטו עושה עבודה איומה, אני לא מבין למה זמר עם קול מצוין כמוהו מנסה להעתיק את קייטי פרי (אני לא מזלזל אבל קיים קצת הבדל בין לטו לפרי לא?). למרות זאת הגיטרות נשמעות מעולה אבל כשהם נשמעות, ואני ממש לא חושב ששיר טוב צריך גיטרות(כי כן אהבתי את הסינגל של לינקין פארק The Catalyst חסר הגיטרות כמעט לחלוטין) אבל צריך לדעת שאם יש לך ריף טוב בידיים לא לבזבז אותו כי למערכת הדי-ג'יי יש משהו יותר פופי ומסיבתי.

Up In The Air זה שיר שהשם שלו מדגיש קצת את הכוונה שלו- להיות משודר ברדיו ובMTV. יש בשיר עצמו כמה חלקים נחמדים כמו הפזמון האחרון והגשר בין הבתים והפזמונים אבל אי אפשר להתכחש לעובדה שזה שיר פופי טיפוסי ומטופש.

השיר הבא City Of Angels מחזיר את הרגש של 30 סקנדס שלא היה ב3 השירים הקרים הקודמים. עדיין יש בו קצת מהקרירות הפופית והוא רחוק מהרגש שיש בשירים כמו The Kill וKings And Queens אבל הוא טוב מהרביעייה ובהרבה. הרצועה הבאה The Race משתמש בכינור של מוזיקה קלאסית באינטרו שמזכיר תחילה את אוונג'ד סבנפולד, אז להירגע השיר לא נוגע בשיר הכי פופי וגרוע של סבנפולד ואני חושב שהוא פופי יותר מכל שיר של אבריל לבין או פינק (למרות שאני לא בדיוק יכול להגיד כי אני לא שומע בדיוק שירים שלהם). אני יכול להגיד שהשיר הזה היה סבל לאוזניים שלי ואני ממש לא מאלה ששומעים דקה משיר ומחליטים לקטול ולהעביר אותו כי הוא גרוע אז שמעתי עד הסוף וזה היה בהחלט קשה לא להעביר לשיר הבא. בשיר הזה פשוט חשבתי שאני באמצע של מצעד הפופ של MTV, אצלם כנראה השיר יזכה במקום הראשון כי הוא שיר שאפשר להרוויח עליו כמה אלפים ולהגיד ללהקה "אתם מספר 1" ועוד שבוע לא לדעת מי אלה.

עם הרבה רצון לבטל את הסיקור או לזרוק את הדיסק מהחלון ולתת לטקילה(הכלבה שלי) לדרוך עליו, המשכתי לרצועה הבאה. אבל יש אור בקצה החשכה! End Of The Days היא בלדה מצוינת אומנם ממשיך את הפופ החדש אבל הפעם בריכוז הנכון ומזכירה בהחלט בלדה של אדל אבל במידה סבירה, בשורה התחתונה בלדה יפיפייה עם ליריקס שמשאיר טיפה מאחור את כל האהבה וההוא והיא ומראה את הליריקס של האלבומים A Beautiful Lie וThis Is War שמבטא מילים שנותנות תקווה.

השיר השביעי באלבום Pyres Of Varanasi, הוא שיר אינסטרומנטלי מותח מצוין שמחזיר את אלמנט הכלים הקלאסיים ולמרות היעדר הגיטרות וקולות ים תיכוניים הוא מצליח להוכיח שגם בהגדרת הפופ-טראנס אפשר לעשות שירים טובים והשיר ממשיך ישירות לאאוטרו רצחני שכנראה ישמש לטריילרים של סרטי אווטאר,הנוקמים או רובטריקים הבאים. שלא כהרגלם של 30STM השיר לא מתקשר לשיר הבא שהוא Bright Lights והטוב ביותר ללא ספק עד כה.
וזאת למה? כי השיר הוא פשוט שיר של 30 שניות למאדים מרגש עם מילים מעולות ורגש ולא קר ומטופש כמו האחרים,למרות קטעים קטנים בגשר שטיפה פופיים וטיפשיים כמו הקודמים. אין ספק שאלה מסוג השירים שהקהל המיינסטרים החדש התאהב בהם(כמו Kings And Queens,Closer To The Edge וכו').

Do Or Die מתחיל עם המישהי שמילמלה משהו בשיר Night Of The Hunter מה שנראה כהעתקה ברורה. השוואה בין שני השירים תהיה השפלה ברורה לNight כי השיר הזה הוא פשוט מה שנשמע כמשעמם. ולמה? כי פשוט אין בו משהו, אין רגש, אין משהו מיוחד, אין משהו שמפתיע, פשוט אין, אז מה נשאר? שיר ללא כלום. השיר הבא, Convergence הוא שיר מה שנקרא חמוד, לא זז לשום מקום במשך 2 דקות ואפשר היה לקצר אותו אבל הוא נחמד בתור קטע מעבר לשיר הבא שנקרא Northen Lights.

השיר באמת מנסה לבוא לקראת הרוקיסטים שבינינו, אוהבי הרגש ושונאי המוזיקה הקרה והחמדנית, אבל כנראה שכשכמעט-אלבום שלם בנוי בקוטב הצפוני אז כנראה חלק גם כן יקפא, אבל סך הכול שיר סביר ולא יותר.
אבל ההקטע הטוב ביותר באלבום הוא למעשה הקטע בעל-השכל היחידי באלבום והוא ההתחלה האקוסטית בשיר Depuis Le Debut.
"I was dance with a million devils, Die from a lie of a sin"  ליריקס גאוני שמתאים האומנם לשיר מטאל אבל נשמע עם גיטרה אקוסטית, דבר שמביע את כל האנרגיה העצומה שיש בשיר. אבל לצערנו הלהקה ממשיכה בשלה ומסיימת את השיר בסיום אלקטרוני לא קשור לכלום ומטופש למדי.

מעולם לא אמרתי שהלהקה מתמסחרת ואתם מוזמנים לקרוא שוב את הסיקור אבל אני אחסוך לכם זמן כשאני אומר את זה כאן. נכון יש המון סימנים אבל אי אפשר לדעת ואני תמיד נגד ההחלטיות הזאת שהלהקה מתמסחרת. אז למה להקה מצוינת שכזאת מוציאה אלבום שכזה? אולי הפאר והמסיבות של עולם הפופ העכשווי מעוור אותם והם די רוצים ללכת לכיוון של ליידי גאגא וקייטי פרי, לא בגלל שהם אוהבים את זה. אולי הלהקה רוצה שירים שיתאימו יותר להופעות מסיבתיות שיגרמו לקהל וללהקה ליהנות יותר (וזה נכון, אם אתה אוהב את המוזיקה ומתעלם מהאלקטרוניקה, הופעות כאלה באמת נראות יותר כיפיות). ההסבר הטוב ביותר הוא שהלהקה הייתה נתונה ללחץ רב מצד חברת התקליטים ועולם המוזיקה גרמו ללהקה לסיים מהר בעוד שהלהקה רצתה לחזור לטורים והופעות עם הקהל אוהב שבהם השתתפו רבות בשנים האחרונות.

בניגוד לאלבום הקודם, MTV כרגע בעלי השפעה רבה הרבה יותר וזה מורגש במוזיקה. אני לא כל כך נגד פופ ודאב-סטפ אבל אני חושב שצריך לעשות אותם טוב. 30 סקנדס לא עשו את הקסם החייזרי של האלבומים הקודמים ושם האלבום.

לסיכום,
10\4
(בשביל אלבום צריך יותר מסיפור על אהבה,מסיבות ושום דבר)

לא לשכוח דברים ברשת:

Up In The Air-
https://www.youtube.com/watch?v=y9uSyICrtow

Do Or Die-
https://www.youtube.com/watch?v=7wfyhVm898o

City Of Angels-
https://www.youtube.com/watch?v=9xaFgi6BPwI

The Race לשיפוטכם-
http://www.youtube.com/watch?v=7syaug30S08

קטגוריות: סקירות אלבומים | תגים: , , | השארת תגובה

ניווט ברשומות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Adventure Journal של Contexture International

%d בלוגרים אהבו את זה: